Krav Magen’i diğer savaş sanatlarından ayıran en belirgin fark; hiç bir kurala sahip olmayışıdır. Amaç saldırganı mümkün olduğunca çabuk etkisiz hale getirmektir. Krav Magen ( Yakın Savunma) kişilere güncel hayatlarındaki gerçek tehditlere karşı hayatta kalmayı öğretir. Örnek verecek olursak; kesici aletler, sopa, ateşli silahlar vb. saldırılara karşı başedebilme teknik ve taktikleri öğretir.

Krav Magen gerçekçi ve pratik çözümler sağlar. Bu stil sokakta kullanılmak üzere üretilmiştir. Dövüş sporları iyi olmalarına rağmen sportif anlam içerdiği için, belirli kurallar vardır yani faul yapamazsınız; ancak sokakta pardon olmadığına göre, agresif ve vahşi sokak kavgalarında Pratik ve etkili olmak zorundasınız. Spor karşılaşmalarındaki rekabet ile gerçek hayattaki mücadele ve riskler birbirinden çok farklıdır. Hiç bir kurala sahip olmadığı için müsabakası yoktur.

Birincilik madalyasını evinize sağ, salim gittiğinizde alırsınız. Müsabaka olmadığı için öğrenciler arasında rekabette söz konusu değildir. Bu kendini koruma sanatının tekniği, bedenin doğal hareketlerine dayanır ve basit, hızlı ve etkili olmayı hedefler. Krav Magen, kişinin doğal reflekslerini eğitmeye ve geliştirmeye yöneliktir.