imi ve eli1

     K.A.M.I. Krav Magen Israel markalaşmış olan “Krav Maga” ailesinden gelmekte ve Krav Maga’nın esasını oluşturmaktadır.

K.A.M.I. – Krav Magen Israel’in kurucusu Eli Avikzar aynı zamanda Krav Maga’nın kurucusu Imı Sade-Or’un ilk siyah kuşak verdiği öğrencisidir.

İmi’nin IDF (Israil Savunma Kuvvetleri)’den emekli olduğu zamana kadar İmi ve Eli çok uzun yıllar birlikte çalışmışlardır. İmi’nin emekli olması ile IDF Krav Maga Departmanının başına, yine İmi’nin tavsiyesi ile Eli getirilmiştir.

    Eli’nin de IDF’ten emekli olmasından sonra Eli, İmi’ye orijinal Krav Maga ile dünya üzerinde markalaşan türevleri arasındaki farkı vurgulamak için Krav Maga’nın sonuna İsrael ibaresinin eklenmesini önermiştir. İmi bu ibarenin dünya genelinde Krav Maga çalışan insanlar üzerinde ayrıştırıcı ve caydırıcı bir etkisi olacağı düşüncesi ile bu öneriyi reddetmiştir.

1987 yılında Eli, İmi’nin onayını alarak Krav Maga Federasyonundan ayrılarak kısaltması K.A.M.I. olan Krav Maga Israel Association’ı kurmuştur. İmi bu yeni ismi de kabul etmediğini söyleyince, İmi’ye duyduğu derin saygı sebebi ile Eli bu ismi Krav Magen olarak değiştirmiş ve Krav Maga (Contact Combat) yerine Krav Magen (Combat Shield) adını geliştirerek bu savaş sanatı ile ilgilenenlerin hem Krav Maga ailesine dahil olduklarını, hem de kendilerini savunmayı öğrendiklerine vurgu yapmıştır.

Günümüzde K.A.M.I. sokaktaki değişken risklere karşı geliştirilen ve güncellenen içeriği ile gittikçe popülerleşen bir savaş sanatı durumuna gelmiştir.

Günümüzde “Krav Maga” markası profesyonel ya da yeterli donanım ya da denetim olmaksızın, herkesin eğitmenlik yaptığı bir savaş sanatı durumundayken, K.A.M.I. Federasyonuna üye olan ve bu amblemi kullanan tüm eğitmenler ve öğrenciler gerek İsrail’de, gerekse diğer ülkelerde tamamen aynı içeriği öğrenmekte ve çok sıkı bir profesyonel denetimden geçmektedirler.

      Günümüzde K.AM.I. İsrail’in hem iç, hem de dış denetimi en güçlü ve profesyonel olarak yapılan federasyon olarak öne çıkmaktadır. Asistan seviyesinden itibaren Uzman seviyesine kadar tüm eğitmenler Spor Bakanlığı ile Wingate Akademisi’nin sıkı denetiminden geçmektedirler.