Imi

“Krav Maga” Tarihi
Emrich Lichtenfeld (sde-or) (26.5.1910-9.1.1198)

“Krav Maga” nın (yakın dövüş) kurucusu Emrich “Imi” Lichtenfeld (sde-or), 1910 yılında Macaristan’ın Budapeşte kentinde doğdu. Babasının isteği ile çeşitli spor aktiviteleri yapmaya başladı. Yüzmede, jimnastikte, güreşte ve boksta mükemmeldi.

1928 yılında Slovakya gençler güreş şampiyonluğunu ve 1929’da ulusal şampiyonluğu kazandı. Aynı yıl Slovakya ulusal boks şampiyonluğunu ve uluslar arası jimnastik şampiyonluğunu kazandı. 1942’de Imi İsrail’e göç etti ve Izchak Sade tarafından “Hagana”ya hazırlandı. 1944’de kendi uzmanlık alanında askerlere rehberlik etti: fiziksel eğitim, yüzme, bıçakla saldırı ve savunma, bıçaklama tekniği (İngiliz polisinin kullandığı bir teknik) kullanarak yüz yüze dövüş. Imi’nin statüsü, kendini savunma işinde bir P.E. öğretmeni olarak kuruldu. Bağımsızlığın ilanından sonra, Imi, I.D.F.’ye katıldı ve baş P.E. ve “Krav Maga” öğreticisi olarak çalıştı. Imi, bıçaklara, ateşli silahlara, süngülü tüfeklere ve çeşitli saldırılara karşı savunma egzersizleri geliştirmeye devam etti. Imi’ye göre, elden kurtulma gibi Jujitsudan aldığı egzersizlerle birleştirdiği “en kısa ve en hızlı yol.” Ve böylece D.F:I.’de “Krav Maga” ya (yakın dövüş) başladı. Imi zamanla, bazı egzersizlerin çok karmaşık olduğunu ve bütün askerler tarafından uygulanamadığını fark etti ve bu yüzden egzersizleri kısa bir eğitimden sonra her askerin uygulayabileceği şekilde revize etti ve düzenledi. Imi, 1964 yılında ordudan emekli oldu ve Netanya’da özel bir eğitim merkezi kurmaya gitti. Burada “Krav Maga”, “Jujitsu” ve “Jimnastik” eğitimleri verdi. “Krav Maga” sivil hayatta yeni bir önem kazandı: siviller, diğer tekniklerle karşılaştırıldığında kendini savunma tekniği ile daha çok ilgileniyorlardı. Bu, “Krav Maga” metodunun içinde gelişmeyi beraberinde getirdi. Metodun ideolojisi, “ne yaparsan yap, ama zarar verme” diyerek ve “en basit ve kolay yolu” kullanarak zarar vermeyi engellemekti.

Imi bu ideolojiye göre herkese uygun yeni egzersizler geliştirdi. Imi 1971’de “Krav Maga” daki ilk Siyah kuşağı, en sadık ve yetenekli öğrencisi olan “Eli Avikzar”a bağışladı. “Eli Avikzar”zaman içinde, (bugün” Krav Magen” olarak bilinen)” Krav Maga”yı geliştirmeye devam etti ve daha sonra Israeli “Krav Magen” derneğini  “K.A.M.I ” kurdu (bkz. Kurucu sayfası ve genel bilgi sayfası).

Imi tarafından yayımlandı ilk Dan1 siyah kuşak düzeyleri:
1971 Eli Avikzar
1973 Rafi Elgarisi
1975 Haim Zut
1975 Shmuel Kurzviel
1975 Haim Hakani
1975 Shlomo Avisira
1975 Viktor Bracha
1978 Yaron Lichtenstein
1978 Avner Hazan
1980 Miki Asulin.